TRI TYPY PÓROVITOSTI: NÍZKA, STREDNÁ, VYSOKÁ

Mnoho vlasových stylistov, vlasových nadšencov a dievčat, ktoré zaujíma téma starostlivosti a stylingu vlasov, sa stará o svoje vlasy podľa ich pórovitosti. Čo je to? Pórovitosť vlasov je určená tým, ako vysoko sú nadvihnuté kutikuly. V závislosti od vzhľadu vašich prameňov by ste si mali k nim zladiť vhodnú kozmetiku, vrátane olejov, aby ste sa o nich lepšie starali.

porosity

Vlasy s nízkou pórovitosťou – majú pevne spojenú vrstvu kutikúl s navzájom sa prelínajúcimi šupinkami, ktoré sú naležato, a ktoré zároveň veľmi sťažujú akúkoľvek kúru. Takéto vlasy sa považujú za pevné a zdravé. Tiež sa ťažko stylujú, veľmi pomaly absorbujú vodu a proces ich sušenia je veľmi dlhý. Vlasy s nízkou pórovitosťou sú menej náchylné na poškodenie, neelektrizujú a nekrepovatejú.

Vlasy so strednou pórovitosťou – vrstva kutikúl je voľnejšia, a preto prinášajú mnohé stylingové a skrášľujúce kúry žiadané výsledky. A predsa, vlasy so strednou pórovitosťou sa ľahko poškodzujú, ale na druhej strane – je dosť ľahké zmeniť ich pórovitosť na nízku. Nezabúdajte však, hoci sa zdá, že si tento typ vlasov nevyžaduje veľa úsilia pri udržiavaní ich kondície, mali by ste sa o nich vhodne starať. Odporúča sa nepoužívať príliš drsnú kozmetiku a príliš často ich nefarbiť.

Vlasy s vysokou pórovitosťou – má medzery a diery v kutikulách, čo znamená, že ich ošetrenie je veľmi jednoduché. Avšak živiny, pigmenty farieb, ako aj nečistoty a znečistenie dokáže ľahko preniknúť do ich vnútra. Vlasy s vysokou pórovitosťou sú veľmi poškodené, rýchlo absorbujú vodu a ľahko sa upravujú. Majte na pamäti, že stylovanie pomocou tepla je veľmi škodlivé.

Najlepšie oleje a techniky pre vlasy s rôznou pórovitosťou

VLASY S NÍZKOU PÓROVITOSŤOU

Ako nadvihnúť šupinky, aby ste sa správne starali o vlasy s nízkou pórovitosťou? Po prvé, vyskúšajte proteíny a alkány, a pridajte do svojho kondicionéru trochu glycerínu. Následne ho naneste po celej dĺžke vlasov a udržujte ich v teple. Môžete si na nich nasadiť plastovú kúpaciu čiapku a prikryť nahriatým uterákom.

Ako uzavrieť šupinky, aby si vlasy s nízkou pórovitosťou udržali správnu hladinu hydratácie? Toto je riešenie. Najprv si opláchnite kondicionér chladnou vodou. Potom použite jeden z vlasových olejov alebo kozmetické maslo: argánový, mandľový, hronzový olej, mangové a avokádové maslo.

VLASY S VYSOKOU PÓROVITOSŤOU

Kľúčovým elementom pri starostlivosti o vlasy s vysokou pórovitosťou je používanie prípravkov, ktoré uzatvárajú kutikuly. Preto si nezabudnite vždy opláchnuť šampón chladnou vodou, používajte nezmývateľné kondicionéry alebo šťavu z aloe vera. Snažte sa obmedziť používanie produktov, obsahujúcich zvlhčujúce látky. Nezabúdajte, že vo vlhkom prostredí môže veľký počet týchto látok spôsobiť krepovatenie a elektrizovanie vlasov. Vyskúšajte nasledujúce oleje: ricínový, olivový, konopný, avokádový, púpalkový, tekvicový, slnečnicový, sójový.

VLASY SO STREDNOU PÓROVITOSŤOU

Šupinky vlasov so strednou pórovitosťou sú mierne nadvihnuté. Je veľmi dôležité starať sa o tieto pramene správne, a to kvôli tomu, že sa dajú veľmi ľahko poškodiť a nadmerne vysušiť. Používajte hydratačné prípravky, nezmývateľné kondicionéry, vlasové mlieka a ľahučké krémové masky. Budete tiež potrebovať nasledujúce oleje: jojobový, avokádový, kokosový, sezamový, repkový, olej z pšeničných klíčkov, makadamiový a ryžový.

Ako určiť pórovitosť vlasov? Urobte si test!

Hovorí sa, že najlepšie výsledky dosiahnete po vykonaní všetkých troch testov na pórovitosť vlasov: test s vodou, test dotykom a test pozorovaním.

  1. Test s vodou – vložte pár pramienkov do misky s vodou. Nezabudnite, že vlasy musia byť čisté a ich povrch nesmú pokrývať žiadne prípravky. Počkajte pár minút a pozorujte čo sa s vlasmi stane. Vlasy s vysokou pórovitosťou sa do minúty ponoria na dno misky. Vlasy so strednou pórovitosťou budú plávať na hladine asi dve minúty. Vlasy s nízkou pórovitosťou sa ponoria asi po dvoch minútach.
  2. Test dotykom – vezmite pramienkov vlasov a prejdite po ňom prstami nahor (smerom k pokožke hlavy). Skúste určiť, čo cítite. Vlasy s nízkou pórovitosťou budú hladké, odolné a jemné. Vlasy so strednou pórovitosťou nebudú 100% hladké; budete cítiť malé hrbolčeky. Vlasy s vysokou pórovitosťou budú hrboľaté a drsné na dotyk, a to kvôli nadvihnutým kutikulám.
  3. Test pozorovaním – pozostáva z pozorovania vlasov. Venujte pozornosť tomu, ako vyzerajú po umytí a fénovaní, či sú hladké alebo krepovatejú po použití nových prípravkov, ako sa správajú počas daždivých a vlhkých dní. Vlasy s nízkou pórovitosťou budú vždy hladké a jemné, bez ohľadu na počasie a starostlivosť. Vlasy so strednou pórovitosťou budú lesklé a hladké na vrchu hlavy, ale končeky budú suché a mdlé. Vlasy s vysokou pórovitosťou budú elektrizovať a nebudú sa dať upraviť ani vyzerať pekne, bez ohľadu na to, aké prípravky použijete alebo aké je vonku počasie.